Achilleuse laul – iidsete aegade lood täiskasvanutele

Updated: Oct 14, 2020

Ma võtsin Madeleine Milleri “Achilleuse laulu” kätte teatava umbusuga – no miks ma peaksin lugema ammusurnud müütiliste kangelaste iidsetest vägitegudest? Loll olin, et nii mõtlesin. Sest lugema hakates ei suutnud ma raamatut käest panna. Lugesin ma aga “Achilleuse laulu” igal pool – kõndides magamistoast kööki ja vetsu, vannis ja bussis, isegi lennuhirmu unustasin raamatut lugedes ära.Et raamat kujuneb paeluvaks, oleksin ma võinud muidugi aimata, sest “Achilleuse laul” on pälvinud Orange Prize’i preemia, jõudnud The New York Timesi bestsellerite hulka ja seda on tõlgitud enam kui 25 keelde.


Naljakal kombel meenusid mulle “Achilleuse laulu” lugedes aga lapsepõlvest tuttavad “Iidsete aegade lood”. Ausalt öeldes tundusid need juba tollal üsna rajud. Milleri versioon on nagu täiskasvanute versioon neist ehk siis õige mitme grammi võrra kangemgi.


Millest siis “Achilleuse laul” räägib? Süžee poolest järgib romaan koolitunnist tuttavat “Iliase” sündmustikku, on sõjakas ja seiklusrikas. Ometi on sisuliselt tegemist armastuslooga, mis kulgeb kahe noormehe, Patroklose ja Achilleuse vahel, kusjuures perspektiiv on esimese silmis. Tunded on ajatud ja inimlikud ning äratuntavad ilmselt kõigile, kes on eales armunud või kiindunud.


Raamatu tõlkis Hedda Maurer ja andis välja kirjastus Koobakene.

Raamatut soovitab ühingu kommunikatsioonispetsialist Brigitta Davidjants.

216 views