Jeanette Wintersoni valik normaalsuse ja õnne vahel

Updated: Oct 14, 2020

Raamat "Why Be Happy When You Could Be Normal?" räägib autori, Jeanette Wintersoni, nooruspõlvest, armastusest raamatute vastu ja sellest kuidas temast sai kirjanik. Raamatus on kirjeldatud tema suhteid vanematega, nende käitumis- ja kasvatusnorme, mis erinesid nii mõnelgi määral tänapäevastest normaalsetest kasvatusmeetoditest.


Jeanette jutustab lugu oma vaatepunktist sellest, kuidas on elada adopteeritud lapsena sügavalt kristlikus perekonnas, taludes tihti ebaausat, kristlastele mitte omast kohtlemist. Minategelane jõuab arusaamiseni, kui suhteline on normaalsus, ja soov õnnelikult elada sunnib teda kodunt välja kolima. Suurimaks põhjuseks selle teoks saamisel on tema ema mittemõistmine, et ta oli leidnud endale naisoost armsama, olles üles kasvatatud kristlikus perekonnas, kus kogu nädala tegevused olid pühendatud jumala teenimisele ja ilukirjanduslikud raamatud olid tema jaoks keelatud maa.


Raamat on täis valu, ausust, elust aru saamist ja õppimist. See räägib armastamisest ja armastatud olemisest ning lõpuks tema bioloogilise ema leidmisest. Autor viitab mitmeid kordi tema varasemalt

kirjutatud raamatule “Oranges Are Not the Only Fruit”, soovitan seda raamatut enne lugeda, sest tunnen, et see annaks loo tervikule sügavust juurde. Mina selle lugemiseni kahjuks küll ei jõudnud.


Seda raamatut oli huvitav lugeda, kuna sõnades peituva aususe ja tihti ka humoorikusega elab lugeja läbi autori kirjutatu, nii nagu selle on läbi elanud autor ise. Soovitan kindlasti lugeda, eriti kui inglise keel on kodune.

Raamatut luges kogukonnapraktikant Elisabeth.