Ketlin Priilinna krimisari annab hääletutele hääle

Updated: Oct 14, 2020

Ausalt öeldes ma üllatusin, kui Ketlin Priilinn ütles oma raamatu “Jenny Dahlgren” esitlusel, et tema eesmärk pole olnud luua sügavmõttelist kirjandust, pigem meelelahutust. Kultuuriambitsioonikas Eestis mõjus selline avaldus vaat et ketserlikult. Aga mis siin salata, just selle meelelahutuslikkuse tõttu meeldibki mulle Priilinna raamatuid lugeda, sest ma tahan teada – mis saab lõpus? See “mis saab lõpus” ongi raamatute lugemisel vist üks mu olulisemaid motivaatoreid.

Ometi on Priilinna raamatutes veel üks tähtis aspekt – nimelt oskus tuua lugejani kõige erinevamate inimeste perspektiivid. See oskus pugeda nii erinevate inimeste nahka torkab silma juba tema varasemates raamatutes, ent Rebecca Lindebergi krimiromaanides on ta selle oskuse viinud uuele tasemele. Kusjuures eriline sümpaatia on Priilinnal just ühiskonnas õrnemal positsioonil inimeste vastu. Tema raamatuid lugedes tajub nii üksikema kui ka vägivaldse mehe käe all kannatava naise ängi, lapseks olemise raskust, aga ka lesbisuhte ilu ja valu. Sest nimelt on krimisarja üks oluline tegelane naine, kes armastab teist naist.


Ma ei tea, mis on Priilinnal varuks järgmises raamatus (on lootust, et sarjal ilmub ka viies osa), aga vähemalt seni on ta tabanud ühe naisi armastava naise elukaart terviklikuna. Ta on osanud märgata neid erinevaid ja väga inimlikke aspekte, mis muudavad ühe lesbisuhte täiesti omanäoliseks, ent samas universaalseks. Ja tõele au andes on selline lugemisvara meie üpris heterokesksel kirjandusmaastikul väga ilus.


Ketlin Priilinnaga vestleb tema LGBT+ motiividest, aga laiemalt kirjaniku tööprotsessist 21. veebruaril Eesti LGBT Ühingus Brigitta Davidjants.

Brigitta Davidjants, ühingu kommunikatsioonispetsialist

147 views