Eesti LGBT Ühingu teetähised

2020


Saime esmakordselt kutse presidendi vabariigi aastapäeva vastuvõtule. Esimese naispaarina osalesid vastuvõtul ühingu tegevjuht Kristel Rannaääre ja jurist-huvikaitseekspert Aili Kala. Sama aasta kevadel sai Vabariigi President Kersti Kaljulaid ühingult Vikerkaarekangelase auhinna ning kohtus Kadriorus taas Kristeli ja Ailiga. Avaldasime Eesti esimese LGBT+ õpilaste koolikeskkonna uuringu tulemused ja alustasime tööd haridusprojektiga, mille eesmärk on koostöös valdkonna organisatsioonide ja spetsialistidega muuta koolikeskkond LGBT+ ja teistele haavatavatele noortele turvalisemaks. Jätsime koroonaviiruse tõttu Baltic Pride festivali Tallinnas planeeritud kujul ära, kuid korraldasime peamiselt veebis toimunud nädalapikkuse festivali. Hakkasime tegema ühingu raadiosaadet "Argieluvõrdsus" IDA Raadios.
2019


Korraldasime koostöös ECOMiga noortele ja haridusvaldkonna töötajatele hariduskonverentsi "Hinge hinnaga haridus: LGBT+ õpilaste heaolu".
2018


Tähistasime Eesti LGBT Ühingu 10. sünnipäeva. Korraldasime Eesti esimese LGBT+ õpilaste koolikeskkonna uuringu. Koostasime ülevaate, kas ja kuidas on Eesti järginud Euroopa Komisjoni soovitusi LGBT+ inimeste diskrimineerimise vähendamiseks. Algatasime koostöö politsei ja sotsiaalkindlustusametiga.
2017


Korraldasime koostöös Tallinn Pride'iga Tallinnas kultuurifestivali Baltic Pride, kus osales mitu tuhat inimest ning esimest korda üle kümne aasta toimus Eestis pride-marss. Käisime esimest korda Eesti iseseisvumise taastamise aastapäeva puhul presidendi roosiaia vastuvõtul ja kohtusime president Kersti Kaljulaiuga.
2015


Haridus- ja teadusminister muutis haridust tõendavate dokumentide väljaandmist reguleerivat määrust. Tänu sellele on transsoolistel inimestel võimalik taotleda uusi hariduslikke dokumente, kui isikukood on pärast õpinguid muutunud. Määruse muutmisse andis oma panuse ka Eesti LGBT Ühing.
2014


Korraldasime teise Baltic Pride festivali Tallinnas, mille puhul kutsus riigikogu esimees Eiki Nestor korraldajad ja partnerid Riigikogu valgesse saali vastuvõtule. See oli meie püüdlustele selleks hetkeks kõrgeim avalik tunnustus. Riigikogu võttis vastu kooseluseaduse, mille nimel olime aastaid tööd teinud.
2013


Tähistasime esimest korda IDAHOTi päeva ehk päeva LGBT-vaenu vastu, mille puhul heiskasid vikerkaarelipud näiteks Ameerika Ühendriikide, Kanada, Suurbritannia ja Austria saatkonnad. Toimus erakondade paneelarutelu, milles kõlas esimest korda avalikult mõte teha kooseluseaduse vastuvõtmiseks parteideülest koostööd.
2012


Nimetasime Eesti Gei Noored ümber Eesti LGBT Ühinguks ning hakkasime rohkem keskenduma huvikaitse- ja koolitustegevusele. Alustasime õpetajate koolitamist LGBT+ teemadel.
2011


Korraldasime esimese Baltic Pride festivali Tallinnas, koduse nimega OMA ("oma maailma avardamise") festival. Avasime kogukonnakeskuse OMA ("oma maailma avardamise") Keskus. Avamisel osales sotsiaalminister Hanno Pevkur. Nii keskuses kui ka mujal meie eestvedamisel hakkasid toimuma erinevad tugigrupid.
2010


Režissöör Roland Javornik väntas filmi “Two Prides, Two Worlds”, milles osalesid ka tollased Eesti Gei Noored. Avaldasime artiklikogumiku “Kapiuksed valla: arutlusi homo-, bi- ja transseksuaalsusest”.
2008


Registreerisime ühenduse Eesti Gei Noored. Tartu ja Tallinna aktivistid kohtusid Siguldas esimese Baltic Pride festivali arutlusõhtul teiste Baltimaade aktivistidega ja ühtlasi otsustasid registreerida notari juures ühise Eesti grupi.
2007


Tallinnas tuli kokku ühendus Tallinna Gei Noored, Tartus Tartu Gei Noored.
2009


Riias toimus esimene Baltic Pride festival, milles osalesime koos Läti ja Leedu organisatsioonidega.

Eesti LGBT Ühingu asutajad on Ago Press, Ilke Ester Jaspers, Janika Saul, Madle Saluveer ja Maret Ney.

 

Ühingu presidendid:

Ilke Jaspers (2008–2009)

Hanna Kannelmäe (2009–2010)

Maret Ney (2010–2012)

Helen Talalaev (2012–2016)

Aili Kala (2016–2017)