top of page

Esitleme raamatut “Kalevi alt välja. LGBT+ inimeste lugusid 19. ja 20. sajandi Eestist”27. oktoobril kell 18 esitleb Eesti LGBT Ühing Vabamus raamatut “Kalevi alt välja. LGBT+ inimeste lugusid 19. ja 20. sajandi Eestist”, mis arhiivimaterjalidele ja kohtutoimikutele tuginedes tutvustab lesbide, geide, biseksuaalsete, transooliste ja muu seksuaalse- ja sooidentiteediga inimeste mitmetahulist ajalugu Eestis. Raamatus on muu hulgas juttu Eesti esimesest homoseksuaalsete meeste kohtuprotsessist, avalikest aruteludest möödunud sajandi ajakirjanduses ning esimestest ühingutest, kes seisid LGBT+ inimeste heaolu eest.


Tänavu möödub 30 aastat homoseksuaalsuse dekriminaliseerimisest iseseisvuse taastanud Eestis, Eesti soo- ja seksuaalvähemuste ajalugu on aga viimase kümnekonna aasta jooksul hakatud aina rohkem uurima ning Eesti avalikkus on LGBT+ inimesed ja teemad üha enam omaks võtnud. Raamatu loojad loodavad, et teos aitab paremini ja uutmoodi mõista Eesti ajalugu, millest LGBT+ inimesed on, vastupidiselt kohati levinud arvamusele, alati osa olnud.


Raamatu koostaja ja toimetaja Rebeka Põldsam ütleb, et raamat toob lugejani nii LGBT+ inimeste lood kui ka sageli vaenuliku suhtumise, mida nad ühiskonnas kogema on pidanud. “Kui seni on LGBT+ inimeste identiteedid Eesti kultuuriloos tihti maha vaikitud, vahel neid isegi vanapoisteks ja vanatüdrukuteks maskeerides, siis meie kogutud lood kahest sajandist võiks julgustada minevikule vaatama uue pilguga, kus kõigi inimeste elud on ühtviisi mainimisväärsed,” lisas Põldsam.


Vabamu kuraator Piret Karro leiab, et ilmuv raamat ja Vabamu seisavad ühiste väärtuste eest. “Üheks vabaduseks tänases ühiskonnas, mille eest ka Vabamu seisab, võiks olla igaühe aktsepteerimine olenemata tema seksuaalsest sättumusest ja soomääratlusest. Demokraatlikus ühiskonnas on oluline tagada inimeste põhiõigused ka siis, kui nad armastavad endaga samast soost inimest või tajuvad oma sugu ootustest erinevalt. Kogumik „Kalevi alt välja“ näitab meile, et meie oma soolisuse ja seksuaalsete erinevuste ajalugu on pikk ja mitmekesine. Üksteise erinevuste mõistmine viib suurema koostööni ning aitab luua mõistvamat ja hoolivamat Eestit,” lisas Karro.


Raamatu autorid on Vahur Aabrams, Sara Arumetsa, Ken Ird, Andreas Kalkun, Taavi Koppel, Raili Marling, Bart Pushaw, Rebeka Põldsam, Martin Rünk, Kai Stahl, Riikka Taavetti ja Hannes Vinnal. Raamatu toimetajad on Rebeka Põldsam, Vahur Aabrams, Andreas Kalkun, keeletoimetaja Aet Kuusik. Raamatu koostasid Uku Lember ja Rebeka Põldsam. Illustreeris Jaanus Samma ning kujundas Stuudio Stuudio. Väljaandja on Eesti LGBT Ühing.


Raamatu esitlust saab jälgida Eesti LGBT Ühingu Facebooki lehel ning seal toimuv arutelu tõlgitakse ka eesti viipekeelde.


Kava

  • Arutelu raamatu toimetajate Rebeka Põldsami ja Andreas Kalkuniga, vestlust veab Tartu Ülikooli kaasprofessor Elo-Hanna Seljamaa (tõlge viipekeelde)

  • Muusikaline etteaste Eesti esimeselt vodevillibluusiansamblilt Kaisa Ling Thing

Ürituse leiad ka Facebookist.


681 views0 comments

Comments


bottom of page