top of page

Miks ma toetan kooseluseadust. Perede lood

Updated: Oct 14, 2020

Igal inimesel on oma lugu, mis väärib ka teistega jagamist. Kooseluseaduse arutelu valguses jääb kohati mulje, et inimesed, kelle pärast seda seadust tehakse, on ühiskonnas nähtamatud. Lugudega soovime näidata, et Eestis elavad erinevad inimesed ja pered, kes kõik on ühtemoodi olulised ja vajavad kaitset. Siin on LGBT+ inimeste, nende lähedaste ja toetajate lood oma peredest ja põhjused, miks nad kooseluseadust vajavad.

 

T. lugu


Minu lugu on lihtne, suisa igapäevane. Peale ärkamist öö jooksul "kitsaks jäänud" voodis tõttame lastega lasteaeda, siis kiirustame tööle. Pika tööpäeva lõppedes tagasi lasteaeda, siis õue, edasi õhtusöök, hambapesu, magamaminek ning... kui hommik käes, algab kõik otsast peale. Selles virvarris ei märka me keegi enam seda, et peres on kahte mehepoega kasvatamas kaks õrna ja hoolivat naist.


Igapäevaselt ei pane me oma pere erinevust enam tähelegi. Ümberringi näivad kõik selle kooslusega juba nii harjunud olevat, et küsimusi ei teki. Küll aga tekib küsimusi haiglasse sattudes (ja lastega teatavasti juhtub nii mõndagi), kui mu elukaaslast lapsi isegi vaatama ei taheta lubada. Rääkimata sellest, et ta võiks raskel hetkel vajalikke otsuseid teha. Küll aga tekib küsimusi riigipiiril, kui lapsed tahaksid mu elukaaslasega puhkusereisile sõita. Tulevikule mõeldes oleme murelikud ka selle üle, mis saab lastest siis, kui bioloogilise vanemaga (minuga) peaks midagi juhtuma. Lapsi praeguseks juba kuus aastat kasvatanud lapsevanem võib hetkega kaotada kõik, mis tema elus oluline - lähedase, kellega ta on oma elu jaganud, ja ka õiguse kasvatada ning embuses hoida OMA lapsi... Hirmus, kas pole?


Kui kooseluseadus jõustuks, saaks meie pere kindluse, et õnnes ja harmoonias elatud kooselu on ka kriitilisel hetkel kaitstud. Saaksime unistada julgemalt sellest, et meie lastel on ühel päeval ka Eesti riigi silmis kaks täisväärtuslikku lapsevanemat, mitte vaid üksikema ja tema sõbranna, kes aitab lapsi hoida. Kui kooseluseadus jõustuks, saaksid meie lapsed avatuma maailmavaatega hariduse ja julguse igas olukorras julgelt välja öelda, et neil on kaks armastavat ema.

 

D. lugu

Minu jaoks on perekond inimesed, kes on minu perekonnaks saanud mitte veresidemete kaudu, vaid aja jooksul ja tänu eluteede ristumisele. Olen vallaline. Ma ei ole abielust huvitatud, ma ei soovi lapsi saada ning oma tulevaste partneritega võin koos elada, aga ei pea koos elama. Kuidas puudutab mind sooneutraalse kooseluseaduse vastu võtmine, kui ma seda seadust võib-olla kunagi ei vaja?


Minu jaoks on oluline, et see võimalus on riikideüleselt olemas ja mitte ainult minu, vaid ka minu sõprade ja tuttavate ning ka võhivõõraste inimeste jaoks. On oluline, et ei mina ega keegi teine ei pea Eestis ennast peitma või mööda seinaääri käima lihtsalt sellepärast, et armastatakse naist, meest või trans inimest.

 

Barbara lugu

Ma pole kunagi tahtnud saada geiaktivistiks. Ei, mitte seetõttu, et ma ei austaks neid inimesi, kes suudavad masside raevu ära kannatada ja seda mingil määral muutagi, vaid pigem seetõttu, et mõnikord tundub see töö mulle mõttetuna. Tänuväärse, aga mõttetuna, kuna iga kord, kui Eesti geikogukond astub sammu edasi, astub sammu edasi ka varrovooglaiulik tagurlaste seltskond.


Olgu, möönan, et näiteks geiparaadid oleks pidanud omal ajal ära jääma. Ajad olid teised, seda muidugi, ja ilmselt pakkus paraad mingit vabanemistunnet, kuid kindlasti ei tulnud sellest nii soolast kasu, nagu oodata võis, ning minagi tunnen nüüd, et mulle on pigem natuke liiga tehtud. Nimelt, kui mõnes sallimatus seltskonnas tuleb välja, et mulle meeldivad pigem seelikutes isikud, siis läheb jutt lausa iseenesest (kohe pärast seda, kui on küsitud „kuidas te seda täpselt ikkagi teete?“) selle peale, et kõik on okei, kuni ma sellega ei eputa, sest heterod ka ju ei eputa.

Ma tean, et see on ebapopulaarne arvamus, aga ma olen nõus. Ma ei mäleta ühtegi päeva, ükskõik kui palju ma ka ei püüa meenutada, kui ma oleksin sädelevate püksikute väel mööda tänavaid kepsutanud ja karjunud, et ma armastan, keda tahan ja kõik peavad sellega hirmus nõus olema. Seda enam, et tegelikult ju ei peagi nõus olema. Sallima peavad.

Nüüd oleme vaatamata sellele väikesele möödalaskmisele (andke andeks, kui ma paraade piisavalt ei hinda) jõudnud oma pisikeste, kuid järjekindlate sammudega kooseluseaduseni. Ja. See. On. Suur. Asi. Tegelikult ka on. Hullumeelselt suur samm Eesti jaoks ja kuigi mõnikord on raske, siis tegelikult ma mõistan, et ilma paraadideta ei oleks tõenäoliselt ka seda eelnõu.

Aga mida kooseluseadus minu jaoks ikkagi tähendab? Kogu juriidilist poolt, igal juhul. On ju imeline mõelda, et ma saaksin vajadusel oma tulevase partneri lapse lapsendada, et näiteks kas või ta koolis saadud märkustele (mitte, et minu tulevase ideaalne niuete vili kunagi koolis märkusi saaks) allkirju anda. No näiteks. Tore oleks mõelda ka ühise vara omamisele ja muule juriidilisele poolele.


Kuid tegelikult on lõpuks olulisem ikkagi miski muu ja see on tunne, et ma olen oma riigi jaoks oluline. Ma saan aru küll, et see on ka praegu nii, sest ma maksan ju aasta peale kokku väga palju makse, aga lisaks sellele võiks ma ju ka lihtsalt armastatud ja tunnustatud kodanik olla. Hea oleks tunda, et ma lähen korda. Et see, kes ma olen, läheb korda. Et minu partner läheb korda ja et minu lapsed lähevad korda.

Ma luban pühalikult, et kui see eelnõu nüüd läbi peaks minema, siis ma ei kanna oma laste ees mitte kunagi sädelevaid püksikuid, sest teate... internetis räägitakse, et kõik geide lapsed pidavat geideks saama nagu kõik heterote lapsed saavad heteroteks. Aga see on juba teine teema...

 

Ago lugu

Minu praegust elu iseloomustab orienteeritus tööle. See on aeg, et oma karjäär üles ehitada, ennast pidevalt harida ja uusi kogemusi saada. Tunnen uhkust selle üle, et olen leidnud endale sobiva töökoha ja ameti, mis võimaldas mul päris oma kodu soetada. See tähendab, et olen otsustanud paikseks jääda, oma elu Eestis elada. Kahjuks pole kõik mu sõbrad sama meelt ja on otsustanud kodumaalt lahkuda. Olen kaugenenud mitmest heast sõbrast, kuid samas tekib uusi tutvusi ka aina juurde. Annan endale aru, et ükski püsiv sõprus ei teki üleöö ja tunnen ennast seetõttu mõnikord üksildaselt.Perekond annab mu elule hoopis teise mõõtme kui sõbrad ja tööelu. Need on inimesed, keda ei saa valida, kes on kõige lähedasemad ja kellele saab alati loota. Mu vanemad on küll lahutatud, aga kui see midagi muud head ei teinud, siis õpetas vähemalt seda, et ükski suhe ei saa kesta, kui pole teineteise mõistmist ja armastust. See on karastanud mind sedavõrd, et ma ei tormaks uisapäisa abielluma, kui ma ei teaks, kas see inimene on ainus ja õige, minu hingesugulane, kellega tahaksin elu lõpuni koos olla.


Teisalt teeksin ma kõik, et kogeda seda õnne, mis valdas mu armsat täditütart, kui ta abiellus oma kauaaegse elukaaslasega. Terve suguvõsa tuli kokku ja rõõmustas siiralt kahe noore inimese ühteheitmise üle. Kas see oleks väga utoopiline, kui saaksin ise sellise rõõmupeo korraldada? Igal juhul, unistusena elab see minu südames päevast päeva.


Kooseluseadus annaks mulle riigipoolse tunnustuse oma partneriga ühise elutee alustamiseks. Mitmed formaalsused muutuksid lihtsamaks ning minu ja mu partneri kooselu saaks seaduse ees kindlad raamid - õigused ja kohustused, nii nagu enamuse eri soost paaride puhul see praegu toimib. See oleks mulle isiklikult väga tähtis minapildi kujundaja ja tekitaks veendumuse, et Eesti riigis on viimaks kõik inimesed võrdsed ja väärtustatud, olenemata nende eelistusest, keda armastada.


Ma arvan, et pärast kooseluseaduse vastuvõtmist on Eesti teistsugune riik - parem, kaasavam, kaasaegsem, demokraatlikum. Ma ei näe põhjust, miks ühiskond ei võiks liikuda sallivama suhtumise suunas. Kindlasti leidub ka vastupidist reaktsiooni, kuid negatiivsust on küllaga enne seaduse vastuvõtmist ja on ka pärast, nii kaua, kui meie ühiskond on vaba ja kõigil õigus oma arvamusele.

 

Aili lugu


Kallis Eesti riik!


Kas Sa tead, mis on kõige tähtsam täisväärtuslikus suhtes? Muidugi tead. Armastus. Austus. Ausus. Tunnustus. Turvatunne. Ja veel paljud väärtused, mida ei jõuagi üles lugeda. Hea suhe on sümbioos. Sina pakud mulle turvatunnet, mina olen sinu vastu aus, ja vastupidi. Ja mõlema poole vabadus olla see, kes oled.


Olen meie suhte puhul tööd teinud, nagu ikka suhete puhul kombeks on. Suhtun Sinusse lugupidamisega ja panustan sellesse, et Sul oleks kergem teha oma tööd - ma ei loobi Su nina ette prügi, ei lõhu seda, mida oled üles ehitanud, ja hoolin südamest nendest, kellest ka Sina hoolid. Kuigi viimasel ajal tundub, et kõvasti rohkem kui Sina...


Vaata, ma tean Su tööst palju. Ma ju kogunisti töötan Su heaks. Ja ma näen, et Su jäägitut hoolt ei jätku kõigile. Mu sõbrale, kolleegile, tuttavale. Nendele kahele sümpaatsele võõrale härrale, kes õhtuti pargis mulle koeraga jalutades vastu tulevad. Ja muidugi minule. See teeb kurvaks, sest ma ei tunne ennast austatu ega tunnustatuna ning seepärast kipub ka turvatunne kaduma.


Ja muide, Su suhtumine on jäänud silma ka paljudele teistele, kes Sinust hoolivad. Su arvamus on neile väga tähtis, seetõttu suhtuvad nad minusse täpselt nii nagu Sina. Näed, kui mõjuvõimas Sa oled! Aga muidugi teadsid ju seda juba enne ka.


Mis siis saab meie suhetest, kui kõik jätkub nii, nagu Sina oled valinud? Kas Sa ei arva, et me võime ühel päeval lahku minna? Mina aga ei taha lahku minna. Tahan jätkuvalt, et Sa kohtleksid mind nii nagu mina Sind. Et Sinu sõbrad kohtleksid mind nii nagu mina neid. Tahan, et meie suhtes oleks austus, tunnustus ja turvalisus. Kõik see, mille ise oled välja pakkunud. Aga jätkaks sealt, kus me pooleli jäime? Ole siis nii hea ja palun, võta kooseluseadus vastu.


Sinu Aili

 

Sugulase lugu


Minu pere on küll veel väikene, kuid loodetavasti lähitulevikus kasvab. Minu pere on: mina, elukaaslane ja kass. Elame väikeses, kuid hubases kodus Tartu kesklinna läheduses. Mõlemad käime tööl, trennis, elukaaslane lisaks ka ülikoolis. Vabadel päevadel üritame reisida üle Eesti või vähemalt külastada vanemaid, kes elavad maal. Suhtleme vanematega väga tihedalt ja nad toetavad meid ja meie unistusi. Meie unistuseks on aga päris oma kodu ilusas maakohas, kus saaks rahulikult kasvatada lapsi ja tegeleda loomakasvatusega.


Kooseluseaduse vastuvõtmine annaks minu perele rohkem turvalisust. Kindlasti muutuks paljud Eesti inimesed õnnelikumaks ja paljud ka sallivamaks.


Anomüümne lugu. Võib-olla on tegu Sinu sugulasega?

 

Koolikaaslase lugu


Olen pikaajalises suhtes välismaalasega, kelle elukohas ei ole võimalik meie suhet seaduslikult registreerida. Kooseluseaduse vastuvõtmine tähendaks seda, et mu partner saaks taotleda alalist elamisluba Eestis ja me saaksime seaduslikult koos elada. Enne kooseluseaduse eelnõu algatamist ei näinud ma viisi, kuidas minu tulevik oleks Eestiga seotud. Kui kooseluseadus vastu võetakse, on mul aga põhjust Eestisse jääda.


Anomüümne lugu. Võib-olla on tegu Sinu koolikaaslasega?

 

Aeda lugu

Minu kallim on minu pere, ta on inimene, kellega tunnen kõige suuremat lähedust ja soojust, keda ma armastan, ja tema mind. Kuigi me ei plaani lähitulevikus lapsi saada ega ka kooselu registreerida, on minu jaoks oluline võimalus seda teha, saada võrdväärset kaitset ja tunnustust perekonnana ka riigi ees. See oleks ühiskonnas suur samm edasi võrdsuse, inimeste erinevuste aktsepteerimise poole ja märk turvalisemast kohast kõigi, mitte ainult ühe prevaleeriva grupi jaoks.

 

K. lugu


Hetkel olen õnnelikus suhtes imekauni naisega ning mu elu ei saaks parem olla.


Paar aastat tagasi see kahjuks nii ei olnud. Ma olin väga noor, 14-15 aastat vana, kui avastasin, et mulle meeldivad samast soost inimesed. Sel ajal olin ma kristlane ja uskusin Jumalat ning avastades, et mulle meeldib üks tüdruk mu kogudusest, tundsin ennast "patusena”. Mul oli häbi ja üritasin ennast sellest tõmbest vabaks palvetada. Nutsin peaaegu igal ööl end magama ja asi läks juba nii kaugele, et hakkasin ennast lõikuma. Ma olin õnnetu ja mul olid pidevalt suitsiidsed mõtted peas.


Õnneks nägi üks mu sõpradest, et mind miski vaevab. Mitu kuud ei julgenud ma talle sellest rääkida, sest kartsin hukkamõistu ja sõbrast ilma jäämist. Lõpuks siiski ütlesin talle, et mul on tunded naiste vastu, et ma olen vist lesbi. Minu üllatuseks ei mõistnud mu sõber mind hukka, vaid kallistas mind ning ütles, et ta toetab mind minu valikutes ja on minu jaoks alati olemas.


Peale seda vestlust hakkasin ma vaikselt taipama, et asi ei olegi ju nii hull. Ma ei saa sinna midagi parata, ma ei saa muutuda. 16-17-aastaselt hakkasin sõpradele "kapist välja tulema”. Kõik minu sõbrad suhtlevad minuga endiselt ning ma tunnen, kuidas nad austavad ja hoiavad mind veel rohkem. Nüüd tunnistan juba julgelt ja kindlalt seda, et ma olen lesbi. Jah, mind visati kogudusest välja, kuid ma mõistan ja olen sellega leppinud, sest neil on oma kindlad põhimõtted ja vaated elule.


Ühel hetkel võtsin julguse kokku ja “tulin kapist välja" ka oma emale. Mu ema ei tahtnud alguses mind uskuda ja ei toeta mind siiani täielikult, aga ma annan talle aega. Kui ta näeb ja saab aru, et just nii olen ma kõige õnnelikum, siis võib-olla ühel päeval aktsepteerib ta mind sellisena, nagu ma olen.


Nagu ma juba loo alguses mainisin, siis olen koos ühe väga kena, armsa ja südamliku naisega. Olen muutunud julgemaks, avatumaks, sest nüüd tean, kes ma olen. Kogu see protsess – endale tunnistamine, "kapist välja tulemine" oma sõpradele ja perekonnale – on kõigi jaoks väga hirmutav, kuid varjus elamine ei too Su ellu õnne ja armastust. Iga samm sellel teekonnal on raske, kuid ületades need "takistused", saad aru, et elul on Sulle veel palju-palju rohkem pakkuda.

 

Лилия


Попробую вкратце рассказать свою историю семьи и зачем мне нужен этот закон о партнерстве.


Мы вместе уже почти 15 лет. За это время наши родственники привыкли к тому, что наша семья не совсем обычная. Вокруг нас находятся толерантные доброжелательные люди. Нам часто даже везет с государственными учреждениями - яростной гомофобии мы не подвергались никогда.


Но вот что меня беспокоит - что будет с моим сыном, случись вдруг что со мной? Несчастный случай или болезнь, не дай Бог. Мне 41. Ему всего 5. Самый близкий человек после мамы для него - Юля. И только с ней он должен оставаться в этом случае, с человеком, который любит и знает мальчика еще до его рождения. А не с какими-то чужими людьми. Вопросы материального наследства также немаловажны. И еще какие-то вещи, касаемые серьезных жизненных ситуаций, как то, кому должны сообщать из больницы важные моменты и т. д. Совместные налоговые декларации. Все то, что обычным парам полагается, как само собой разумеющееся.

 

Tuttava lugu


Meie pere on ühiskonna mõistes tavaline perekond – laps, ema, isa ja koduloom. Lapsel on kaks vanaema ja kaks vanaisa. Minu jaoks on pere inimestevaheline kooslus, usaldus ja armastus.


Meie perel on suur sõpruskond ja sealt ei puudu ka lesbist sõber. Suhtlemine meie kalli sõbrannaga on tavapärane. Ma ei ütleks, et ta erineb kuidagi teistest meie tuttavatest. Ma tunnen teda juba väga varajasest noorusest ja kui ta aastaid tagasi teatas, et ta on lesbi, siis ma eriti ei üllatunudki. Talle kohe sobib see. Võib-olla ma olen nii harjunud ega oskagi teisiti mõelda ega arvata, minu jaoks on see loomulik. Leian, et igal inimesel on õigus valida, kes ta on, kus ta on ja millist elu ta elab.


Tema elu kõrvalt vaadates - ma ei oska öelda, kas see on õige-vale. Minu jaoks on ta kallis ning tema õnn on kõige tähtsam minu ja kogu meie pere jaoks. Loomulikult oleme me tema pärast vahel ka mures, kui tal on raske ja ta on üle töötanud. Rasked on talle uued suhted ning valusad on lahkuminekud oma sõbrannadest.


Kooseluseadus muudaks tema tulevikku kindlasti oluliselt. Tean, et tal on soov lapsi saada, aga seda toredam oleks seda teha ka ühiskonna poolt heaks kiidetud kooselus oma partneriga. Mul on tuttavaid ka perede hulgas, kus lesbipaaril on tütred, mina ei näe selles midagi veidrat.


Anonüümne lugu. Võib-olla on tegu Sinu tuttavaga?

 

Mai lugu


Aasta 2014, 24. veebruar. Eesti sünnipäev. Ka päev, mil tähistame mu venna ja hilinenult minu sünnipäeva. Ema on hommikust peale askeldanud, vaaritanud ja koristanud. Mina olen lõuna paiku koos oma tüdruksõbraga appi tulnud ja meiegi tegutseme samal ajal televiisorist Eesti sünnipäevapidustusi vaadates. Tuleb vend ning me soovime talle õnne, mu tüdruksõber ulatab talle kingituse. Kambas askeldame edasi. Mingi hetk kaob väikevend ära, kuid naaseb varsti, käes lillepott: "Palju õnne, kuigi nädala jagu hilinenult." Ma kahtlustan, et ta on oma viimase raha kingituse peale kulutanud.


Tasapisi tulevad teised külalised. Meil on väike pidu, pere seltsis olemine. Ema kallim tuleb, onu jõuab kohale, vanaemagi on platsis. Pisikese hilinemisega isa ja teinegi, alles koolis käiv väikevend. Jagatakse kingitusi, kallistatakse, räägitakse juttu. Saab veel uuritud, kus venna tüdruksõber on, kas ta ei tähistagi sünnipäeva koos oma kallimaga. Selgub, et sel aastal mitte, sest must kiisu on nende vahel küüsi näitamas.


Me oleme üks tavaline Eesti pere oma murede ja rõõmudega. Me ei saa alati läbi ning kindlasti ei mõista tihti üksteist. Me maailmavaated on kohati erinevad ja igaüks on omaette tugev indiviid. Me elame erinevates maailmades, me oleme väga-väga erinevad. Aga me austame üksteist, me anname endast parima, et üksteist mõista, ja me armastame üksteist. Aeg on meid puudutanud, aeg on meid muutnud, aeg on meid vorminud. Aja puudutus ei ole meid jätnud, ta saadab meid läbi elu, peame olema vaid julged, et olla sellele avatud. Kui me ei areneks ega laseks oma mõtetel ajas voolata ja muutuda, ei oleks me enam perekond, sest me ei suudaks vastu võtta muudatusi nii endas kui teistes, keda armastame.


Mu vanaema kingitus mulle ja mu tüdruksõbrale oli kolm piletit tantsupeole, et me saaks koos seda pidu nautima minna. Täpselt nii, nagu me oleme vanaemaga kahekesi käinud vaatamas kõiki tantsupidusid sellest ajast, kui ma ise seal aastal 1994 tantsimas käisin ning vanaema mu rühma juhendaja oli. Täpselt nii läheme nüüd kolmekesi tantsupidu vaatama – mu 81-aastane vanaema, mu tüdruksõber ja mina.

 

Naabri lugu


"Kes sa oled?" küsis mu naine ükskord mänguhoos mu lapselt, kui nad koos merekoletisi mängisid. "Sinu laps," vastas poiss hetkegi mõtlemata.

Ma ei arva, et me oleme keskmine, normaalne pere, sest ma ei usu, et keskmist ja normaalset üldse eksisteerib. Meie pere on suur. Sinna kuulub mitu komplekti vanavanemaid, ühed rohkem ja teised vähem ranged. Peresse kuulub väljaspool linna elav isa, kellel poiss regulaarselt külas käib ja keda ta imetleb. Sinna kuulub ka mitu jumaldatud tädi. Aga selle pere keskme moodustame koos lapsega meie, kaks naist, kes kordamööda hommikul riisi- ja kaerahelbeputru keedavad, poissi lasteaeda viivad ja sealt toovad, huviringi lastevanemate koosolekul käivad, makse maksavad, kolmekesi ringi reisivad, veel suuremast hulgast lastest unistavad ning õhtul koos magama jäävad.

Ma usun, et Tolstoi eksis, kui ta kirjutas, et kõik õnnelikud pered on ühtemoodi õnnelikud. Kõik pered on erinevad, ja ka õnnelikud on nad erinevalt. Minu pere oleks kindlasti õnnelik, kui leiaks legitiimset tunnistamist. Mulle ei piisa sellest, et meie end pereks peame - ma tahan olla pere ka seaduse ees. Ja et kui me sünnitame mõlemad veel ühe lapse, siis poleks me seaduse ees mitte kaks naist kumbki oma lastega, vaid ühine paljulapseline pere.

Anonüümne lugu. Võib-olla on tegu Sinu naabriga?

 

M. M.-i lugu


Kirjutan biseksuaalina, kelle jaoks on oluline, et sooneutraalne kooseluseadus vastu võetakse. Minu seksuaalsus tähendab, et võin armuda ning suhtes olla kas mehe, naise või transseksuaalse* inimesega (aga vaid üks inimene korraga). Ma ei saa valida, mis soost inimesse armun.


Näiteks kui seadus ei soosi suhteid samast soost inimestega, siis ei tähenda see, nagu ma võiks end ümber lülitada ainult vastassoost inimestega suhtlemisele ja oma samast soost partneri maha jätta. Armastust ei ole võimalik välja lülitada.


Ma ei ela hetkel oma partneriga koos, aga minu jaoks on oluline, et kooselu registreerimise võimalus olemas on. Sooneutraalse kooseluseaduse vastuvõtmine näitaks, et Eesti hindab ja väärtustab oma riigi kodanikke, olenemata nende seksuaalsest orientatsioonist. See on minu jaoks oluline ka sellepärast, et kui ma soovin teha karjääri või töötada teatud elualadel (näiteks poliitika), siis ei peaks ma muretsema ja varjama asjaolu, et olen bi.


Ajaloos on näide suurepärasest poliitikategelasest – Harvey Milk – kes teostas end poliitikuna, avalikult geist poliitikuna, kelle linnaelu parandamise ideed ta tunnustatud San Francisco linnategelaseks muutsid. Kahju oleks, kui paljud inimesed, kelles on sarnane potentsiaal midagi maailmas ellu viia ja parandada, end kartusega avaliku arvamuse ja naeruvääristamise ees juba eos peatavad. Seetõttu aitaks väga palju kaasa, kui Eesti seadused ei diskrimineeriks erinevusi, kui Eesti ühiskond toetaks oma kodanikke ning aitaks nende potentsiaalil avaneda.

Isiklikus plaanis aitaks samast soost paaride ja perede ühiskonnas tunnustamine leevendada pingeid suguvõsa vähem tolerantsete liikmetega, kuna hetkel tunnen kohati sundi varjata oma seksuaalset orientatsiooni või siis tunnevad seda vajadust pereliikmed, kes teavad, et ma olen bi. See ei ole lihtne, eriti kui inimesed räägivad negatiivsel toonil samast soost inimeste suhetest ning kui sa tead, et ei ole kurjategija, pervert ega teeks kärbselegi liiga.


Minu jaoks on oluline, et võimalikult paljud inimesed oleksid õnnelikud ning seetõttu pean tähtsaks inimõiguste eest seismist ning stereotüüpide murdmist (mida kohati homopropagandaks nimetatakse). Ei ole mõtet hoida kinni stereotüüpidest, mis ei vasta tõele ning teevad inimestele kahju. Siin on kahtlemata vastuolu ja sisemise pinge allikas – kõigepealt vajadus/sund varjata oma seksuaalset identiteeti ja siis soov stereotüüpe murda.

Pean tunnistama, et pole kunagi märkimisväärselt lapsi tahtnud, ka siis, kui veel enda biseksuaalsust ei tunnistanud, kui olin “hetero”. Minu bioloogiline kell pole tiksuma hakanud, kuigi olen üle 30. Samas ei välistaks ma tulevikus lapsendamist või eestkostjaks olemist. Kui riik seaduslikult samast soost paare ja peresid tunnustaks ning lapsesaamist või lapsendamist soodustaks, siis kes teab – võib-olla saan ka mina kunagi lapsevanemaks või eestkostjaks.* Ühingu kommentaar: transsooliste (varem transseksuaalsed) inimeste hulka kuuluvad ka mehed ja naised, teisisõnu mees või naine võib olla nii cis-sooline kui transsooline.

 

M.-i lugu


Perekond on minu jaoks see, kes hoiab, toetab ja armastab sind igal ajal. Olgu need ajad halvad või head.


Mul on vahva neiu, kellega olen oma elurada jaganud kaks aastat. Need kaks aastat on näidanud, millised on meie tuttavad tegelikult. Kes on jäänud meiega ja kes mitte... Praeguses Eesti ühiskonnas ei saagi oodata, et iga su lähedane võiks samast soost inimeste suhet täielikult toetada. Aga see selleks.


Rohkem sooviks ma tänada kõiki oma lähedasi ja tuttavaid, kes toetavad ja armastavad meid, teistest erinevaid. Kui palju julgust olete meile andnud ning tänu teile ei pea me muretsema teiste arvamuse pärast. Siinkohal tahan ma tänada ka kõiki teisi inimesi Eestis, kes ei vaata sellistele suhetele viltu ja lasevad inimestel elada oma elu.


Minu perekonnaks on hetkel mu vanemad ja mu õed, mu neiul tema vanemad. Me mõlemad unistame sellest, et saaksime tulevikus moodustada pere koos oma lastega. Ma loodan, et tema ja meie ühised lapsed on need, kes jagavad mu perekonna rõõme ja muresid.


Oleme palju seda teemat arutanud ja jõudnud küsimuseni: kas tõesti peaksime tulevikus selleks, et perekonda luua, välismaale kolima? Alati on vastuseks, et “eks aeg näitab”. Aeg näitab, kas Eestis võetakse vastu kooseluseadus; kas Eesti ühiskond muutub "teistmoodi perede" suhtes sallivamaks; kas Eesti soovib, et talendikad noored jäävad kodumaale ja teevad siin tegusid või kolivad sellise tobeda asja pärast välismaale. Kusjuures, välismaale kolimise põhjuseks oleks suuresti see, et meie, inimesed, kes teineteist tõeliselt armastavad, ei saa luua perekonda.


Kooseluseaduse vastuvõtmine tähendaks meie jaoks eelkõige seda, et me ei peaks tulevikus armastatud kodumaalt lahkuma. Et me saaksime luua oma perekonna oma lähedaste inimeste lähedal. Kooseluseaduse vastu võtmine annaks meile julgust mõelda oma tuleviku peale Eestis, annaks lootust, et Eesti kodanikud teadvustavad endale, et samast soost vanematega pered on täpselt sama palju pered, kui seda on “traditsioonilised pered”.


Kujuta ette, et sa ei saa inimesega, keda sa kogu hingest ja südamest armastad ning kellega sa jagad kogu oma elu, luua koos perekonda. Kuidas Sina end tunneksid, kui teised inimesed su õnne põhjendamatult ära võtaks?

 

Eve lugu

Minu nimi on Eve. Ma ei ole nähtamatu, abstraktne, ebaoluline. Ma ei erine tegelikult kuigi palju suuremast osast Eesti inimestest ja ka sina tunned mõnda „Evet”. Olen su sõber, sugulane, kolleeg, trennikaaslane, sõbra sõber või tuttava tuttav, olen sinuga koos poes järjekorras. Sulle sarnaselt soovin ka mina, et mul oleks hea elada, et tööl läheks hästi, et mu perel oleks turvaline, et riik mind ja mu perekonda tunnustaks – et meiega arvestataks.


Perekond on see, kellega jagada rõõme ja muresid, kes on alati sinuga ja armastab sind ka siis, kui sul on halb tuju, kui oled haige, kui sa ei oska laulda või jätad prügi välja viimata. Pereliikmete peale saab loota

ja nad on sinuga, mis iganes ka ei juhtuks.


Vahel ei sõltu see aga meist endist ja just seetõttu toetan ma kooseluseadust. Ma soovin, et meie laste tulevik oleks kindlustatud ka siis, kui ühega meist peaks õnnetus juhtuma. Et meie lastel oleks turvaline kasvukeskkond – kodu, kus mõlemad vanemad on õnnelikud ja ei pea ebamäärase tuleviku pärast muretsema. Et meie riik austaks meid ja kohtleks meid võrdselt teistega, hoolimata sellest, mis soost me kumbki oleme. On juba aeg.

 

Rebeka lugu


Ma pole kunagi olnud mingi superorienteeruja, aga teismelisena reisimas käies olin väga hea kaardilugeja ja hea suunatajuga. Ühel päeval sain aru, et ma pole hetero, lesbi ega bi. Kõik on palju juhuslikum ja samas tähenduslikum. Ühtlasi kaotasin igasuguse orientatsioonitaju ja nüüd eksin võõrastes kohtades kergesti ära.


Kas mõni seadus muudaks minu orienteerumisvõimet paremaks? Vaevalt, aga samast soost inimeste kooselu regulatsiooni puudumine on kõigile alandav, sest armastuse suhted on keerukad niikuinii ja inimesed peavad olema aktsepteeritud ja kaitstud võrdselt, et ühiskond end väärikana võiks tunda. Meil kõigil on emad, õed, isad, vennad, pojad-tütred, sõbrad ja kolleegid, kelle armastus on väärtuslik ning keda praegune ebavõrdne kohtlemine riivab.

 

M.-i lugu


Perekond on minu jaoks inimesed, kelle seltsis ma end turvaliselt ja kaitstult tunnen, ka siis, kui elulained pea kohal liiga kõvasti kokku löövad.


Minul ei ole hetkel ametlikku peret peale vanemate ja õdede-vendade - küll on aga mul poiss-sõber, kellega tähistasime hiljuti esimest koosolemise aastapäeva. Tean heteropaare, kes lühema aja jooksul kokku kolinud, lapsi saanud ja abiellunud. Kuna me õpime erinevates linnades, siis päris leibu ühte kappi me pannud pole, kuid see ei tähenda, et me seda ei sooviks.


Kooseluseaduse vastuvõtmine annaks meile kindlustunde, et kui ühega meist peaks midagi juhtuma, siis saaksime üksteist haiglas näha. Ja kui me kunagi otsustame lapsi saada, siis ka nende õigused oleksid kaitstud ja nad ei peaks tundma, et nad on millegi poolest ühiskondlikult halvemal positsioonil, kuna neid kasvatavad samast soost vanemad.

 

Kaja lugu


Minu elus on mitu mulle väga kallist inimest, kes on geid või lesbid. Tegemist on truude sõpradega, kellele saab kindel olla ja kelle sõber on mul au olla. Minu jaoks on nad tavalised inimesed, edasipüüdlikud, väga intelligentsed ja elurõõmsad, kellelt on palju õppida ja kellega on alati lõbus aega veeta.


Minu jaoks tähendab pere mulle kalleid inimesi. Pere igapäevases mõistes on minu kass ja minu sõbrad, mitte vaid minu kallim, vanemad ja sugulased.


Kooseluseadus puudutaks suurt osa minu lähedasi. Eestis ei ole abiellumine kuigi levinud tava, näiteks minu vanemad, kes on 74 ja 66 aastat vanad, ei ole abielus. Kooseluseaduse vastuvõtmine annaks võimaluse oma kooselu seadustada neil, kes ei soovi abielluda ja samuti annaks seadus võimaluse seda teha gei- ja lesbipaaridel.


Kooseluseaduse vastuvõtmine kaasaks ühiskonnas seni ignoreeritud inimesed, samuti tagaks neile põhiseadusest tulenevad õigused. Leian, et selle seaduse jõustumine on vajalik, kuna Eesti on demokraatlik riik.

 

Trennikaaslase lugu


Aasta 2007, augustikuu. Kiirustame mu ema sünnipäevale. Tal on 50 aasta juubel. Pidu toimub Nõmmel ja algab kell 17.00. Kell on 16.45 ja oleme alles kesklinnas. Jah, muidugi, ta jääb hiljaks. Pole hullu, võtame takso ja jõuame väikese hilinemisega.


Kõik on kohal. Lehvime läbi rahvamassi oma kohtade suunas, tunnen, kuidas pilgud soonivad mu selga. Aga mul on ükskõik, mul on armastuse raudrüü ümber ja see kaitseb mind. Leiame oma kohad ja võtame istet. Tädipoeg istub mu vastas ja vaatab mind põlastava pilguga, vaatan vastu ja talle nii sügavalt silma, et ta keerab pilgu. Vaatan ema poole, ta istub rahulikult ja särab sünnipäevalapsele kohaselt.


Hetke pärast tõuseb ta püsti ja liigub meie suunas, mu jalad muutuvad süldiks ja pulss tõuseb. Ema läheb mu selja tagant mööda ja äkki on ta käed mu tüdruku kaela peal. Nii, kas nüüd toimub avalik kägistamine, kas nüüd saabki mu õnn otsa ja mu armastus tapetakse mu oma silmade all?! Aga ei. Ema sasib mu tüdruku pikki heledaid juukseid. Lihtsalt silitab ja sasib tema lokke. Ma olen õnnest minestamise äärel, tüdruk on ehmatusest kange. Toibun kiiresti ja tutvustan oma kaaslast emale, sest nad kohtuvad esimest korda. Ema laseb juuksed lahti ja vaatab meid naeratedes, ta on rahulolev, tema tütar on lõpuks sünnipäevale kaaslasega tulnud.


See juhtus seitse aastat tagasi. Olen senini oma tüdrukuga koos ning jah, ka mina olen naine. Me oleme samast soost, elame koos ja just selline ongi meie pere. Ma ei näe vajadust vaagida ja defineerida oma pere olemust. Mina ja mu tüdruk ei rõhuta oma orientatsiooni ega suru seda kellelegi peale. Kõik see, mis mul kaaslasega on, see on väga isiklik ja samas nii loomulik minu ja tema jaoks, ilma definitsioonita. Ja nii on see ka minu vanemate ja minu sõprade jaoks, nad võtavad meid sellisena nagu me oleme, üks pere ja punkt.


Me ise ei näe end teistsugustena, me ei tee mitte midagi erilist. Me elame koos, käime tööl, liisime autot, maksame korterilaenu, suhtleme sõpradega ja vanematega, teeme sporti, vaidleme, mossitame, lepime, rõõmustame, pidutseme, käime valimas, nokitseme aiamaal, käime reisimas. Meid on üles kasvatanud vanemad ja meil mõlemal on üks vend. Oleme mõlemad pärit nö klassikalisest peremudelist - ema, isa ja kaks last (poiss ja tüdruk). Meie vanemad on abielus, kes ligi 30 aastat, kes 35 aastat. Enamik meie sõpradest on heteropaarid ja paljudel neist on lapsed. Meil on ka samast soost paaridest sõpru ja mõnedel neist on ka lapsed.


Ka meie loodame, et ühel ilusal päeval on meie pere suurem ja me kasvatame ühte või kahte last. Aga kui selle unistuse peale mõtleme, siis läheb hing hõredaks. Oleme tihti arutanud, mis siis ikkagi saab, kui meie peres kasvab laps ja mis on meie mõlema õigused tema suhtes. Näeme oma tuttavate samast soost paaride elust, et vahel on see kõik keeruline. Isegi lihtsate igapäevaste asjade ajamisel võib tekkida probleeme. Näiteks, kui üks vanem on komandeeringus ja teine vanem peab lapsega hambaarsti juurde minema, siis mida sa arsti juures ütled või mida sa tohid otsustada? Juriidiliselt oled ju täiesti võõras inimene, mis sest, et hoolitsed ta eest iga päev ja tead täpselt, et see katkine hammas tuleb välja tõmmata.


Kui ma mõtlen oma elu peale siin ja praegu, siis kooseluseaduse jõustudes ma esimesena notari juurde ei torma, sest ükski paber mind mu kaaslasega kokku ei seo. Küll aga tean, et kui mu peres kasvab laps, siis tahan, et tal oleksid kõik samad õigused ja võimalused nagu on minu heterost venna lapsel või minu mitmetel heterosõprade lastel.


Anonüümne lugu. Võib-olla on tegu Sinu trennikaaslasega?

 

Martini lugu


„Tere! Olen 27-aastane mees Valgamaalt. Kas Sa suhtlemisest oled huvitatud?“

Sellise lause on saanud paljud noormehed oma gei-tutvumislehe postkasti. Paraku vastuskirju saan haruharva.


Oma seksuaalset orientatsiooni hakkasin tunnetama 15-aastaselt. Ma arvasin, et mulle peavad meeldima tüdrukud, aga miskipärast pidasin noormehi huvitavamateks. Läksin alati rate.ee lehele tüdrukuid hindama, kuid varsti lülitasin hindamiseks sisse mõlema soo esindajad ja lõpetasin ikka noormeeste hindamisega. Ma ei teadnud, mida sellisest käitumisest arvata. Ma eitasin oma orientatsiooni.


Vanus 16-17 oli mu elus üks kohutavamaid. Ma sain üha enam aru, et ma võin gei olla. Ma olin kogu aeg hirmul, et keegi võib sellest teada saada. Tol ajal oli ka meedias aeg-ajalt homodest juttu ja kommentaarid väga vihased. Oma seksuaalse orientatsiooni varjamiseks käitusin ma esialgu homofoobselt. Kui keegi mulle midagi halvasti ütles, siis sõimasin neid kohe pederastideks.


Kui aeg edasi läks, siis sain aru, et see ei ole kõige õigem tee. Edaspidi püüdsin lihtsalt teemat vältida. Kui keegi uuris, kas ma olen hetero, siis teesklesin, et ei tea, mida see sõna tähendab ja et ma ei tea ka homoseksuaalsusest suurt midagi. Ise olin ikka tohutult hirmul ja ilmselt ka punastasin korralikult. Sellistes olukordades mu süda tagus kõvasti, ärevus oli laes ja rinnus raske tunne. Kui lugesin internetis homoteemaliste artiklite kommentaare, siis tundsin end väga halvasti.


Ma olin noor ja võtsin neid arvamusi väga südamesse. Ma pidasin end väärastunuks, hälbeliseks, patuseks ja üleüldse kõlbmatuks inimeseks. Homode pedofiilidega ühte patta panemine tekitas ka minus hirmu, et äkki ma olen lisaks kõigele veel ka pedofiil. Ma ei tahtnud kellelegi halba ja hoidsin eemale nii lastest kui lasteaedadest. Sellest hirmust vabanesin lõplikult siis, kui mu vend lapsed sai ja ma nendega kokku puutusin. Sain aru, et mul ei ole mitte mingisuguseid pedofiilseid ihasid.


18-aastaseks saades olin ma üsna kindel, et olen gei, aga sees ikka kripeldas, et äkki olen ikka bi. Olen selline inimene, kes vajab konkreetsust ja ma otsustasin teha lihtsa koduse katse. Ma panin vaatamiseks valmis kaks videoklippi: ühes amelesid naised, teises mehed. Vaatasin kõigepealt naistega videot. See jättis mind täiesti külmaks, isegi igav hakkas. Meestega video aga oli minu jaoks huvitav ja erutav. Sellest tegin järelduse, et olen gei.


Tulemus teada, ei jäänud ma sellega rahule. Ma ei tahtnud olla gei. Kogu see hirm, kui keegi teada saab, see ühiskonna viha ja valehäbi. Ma tahtsin olla hetero ja püüdsin ikkagi koolis tüdrukuid vaadata. Ma väga lootsin, et äkki hakkab mõni neiu mulle meeldima.


Ma olin oma homoseksuaalsuse ja sellega kaasneva hirmuga üksi. See sõi mind elusalt ja muretsemine võttis palju energiat. Üha enam ja enam tekkis tahtmine sellest kellelegi rääkida. 1. jaanuaril 2007 nutsin ma terve päeva oma voodis. Just olid olnud pühad, teleris perefilmid õnnelike armastavate paaridega, aga mina tundsin end oma murega nii üksikuna. Tõsi, mu vanemad olid kodus ja ma sain nendega hästi läbi, kuid nad ju ei teadnud minust kõike.


Sel päeval voodis nuttes tundsin ühel hetkel, et niimoodi enam edasi minna ei saa. Ma tundsin, et ma pean oma orientatsioonist kellelegi rääkima – ükskõik kellele. Mõtlesin, et helistan või skaibin suvalisele võõrale inimesele ja lihtsalt räägin kõik ära. Ma pidin selle endast välja saama. Oma vanematele ei julgenud ma rääkida, sest kartsin nii väga nende viha, põlgust ja kodust välja viskamist. Oli juba õhtu ja mõtlesin, et lähen välja värske õhu kätte ja teen otsuse ära, kuidas ja kellele rääkida.


Ema nägi mind nutusena riietumas ja uuris, mis viga. Ma ütlesin, et asi on väga tõsine ja astusin uksest välja. Ema tuli uksele ja ütles, et ma oodaku ning et ta tuleb ka. Ootasin natuke trepikojas ja ema tuli. Ta küsis: „Kas sul on mõne eksamiga probleeme?“ Mina: „Ei.“ Ema: „Kas koolis on raske?“ Mina: „Ei.“ Ema: „Kas sa oled oma orientatsiooni pärast mures?“ Paus... Mina hirmul, raske ja taguva südamega: „Jah.“ Ema: „See ei ole maailma lõpp.“


Mul oli tunne, et ma tõusen lendu, nii suur oli see kergendustunne. Me läksime välja, jalutasime ja rääkisime pikalt. Ta ütles, et ma olen ikkagi tema poeg ja ta armastab mind sellest hoolimata. See päev muutis mu elu. Ma tunnen, et mu ema oli see, kes aitas mul oma orientatsiooniga leppida, olles mulle kogu aeg toeks. Sellest päevast alates ei ole ma oma ema eest midagi varjanud ning me oleme rääkinud kõigest. Me arutame, mis homoseksuaalsusest meedias kirjutatakse ja kui ma kaitseväes olin, saatis ta mulle sõnumi, et vastu on võetud võrdse kohtlemise seadus. Enne seda mõtlesin ma küll tihti, miks ma pean õppima kaitsma riiki, mis ei kaitse mind. See seadus andis kaitseväes olemiseks motivatsiooni juurde.

Aastal 2009, peale kaitseväge, hakkasin ma teiste geidega tutvuma. Alguses arvasin, et leian omale kiiresti kaaslase. Aastaid hiljem sain aru, et see polegi nii lihtne. Ma olen vanamoodne romantik ja otsin siiani oma ellu seda õiget. Viie aasta jooksul on mul olnud ainult üks suhe, aga tema polnud kahjuks see õige. Nüüdseks olen kapist välja tulnud ka oma isale, vanaemale ning pikemaajalisematele sõpradele ja sõbrannadele. Kõik nad suhtuvad minusse jätkuvalt hästi.

 

Kaanepilt: Tyler Nix, Unsplash

60 views0 comments

Comments


bottom of page