top of page

Miks Baltic Pride ära jääb ja mida tulevik toob

Updated: Oct 14, 2020

Hiljuti andsime teada, et otsustasime sel aastal Tallinnas toimuma pidanud Baltic Pride festivali ära jätta. Arusaadavalt põhjustas see kogukonnas kurbust, pettumust, kohati ka mõistmatust. Need tunded pole praeguses olukorras meilegi võõrad.


Et eriolukord ja koroonaviiruse levik veel niipea ei lõppe, pole ka tulevikuplaanid veel selginenud. Küll aga soovime festivali korraldajatena meie otsuse tagamaid selgitada. Samuti jagame veidi häid uudiseid.Alustame halvemast


Me ütlesime, et Baltic Pride jääb tänavu ära terviseriskide, majandusliku olukorra ning ebaselge tuleviku tõttu.


Terviseriskide all pidasime silmas seda, et rahvakogunemised ei pruugi veel pikemat aega olla osalejate ja nende lähedaste tervisele ohutud, samuti pole teada, millal need üldse taas lubatud on. Lisaks ei saaks me tingimata tagada kõiki hügieeni- ja ohutusnõudeid, mis avalikele üritustele enne eriolukorda seatud olid ja võivad ka tulevikus kehtida, kuna festivalikavas oli nii suuremaid kui väiksemaid, sise- ja välisruumidesse planeeritud üritusi.


Majanduslik olukord on samuti keeruline. Täisväärtusliku Baltic Pride festivali eelarve, millega saab korraldada konverentsi, kontserdi, rongkäigu, filmilinastused ja töötoad, kutsuda väliskülalisi, luua meeneid ja levitada infot, ulatub kümnetesse tuhandetesse eurodesse. 2017. aastal kulus festivali korraldamiseks üle 60 000 euro (võrdluseks võib öelda, et kogu Eesti LGBT Ühingu põhitegevuse terve aasta eelarve on umbes 100 000 eurot, millesse mahuvad neli tegevusvaldkonda ja aastaringsed teenused).


Tänavu sõltusime Baltic Pride’i korraldades täielikult sponsoritest ja annetajatest. LGBT+ üritustele on paraku niigi keeruline sponsoreid leida, sest meie ühiskondlik ja poliitiline kliima ei julgusta seda. Juba alanud ja ilmselt veel pikalt kestev majanduskriis teeb selle aga pea võimatuks. Ajal, mil inimesed jäävad töötuks, ettevõtted ei saa palka maksta ning kõik oma hakkamasaamise pärast muretsevad, ei ole kerge sponsoreid leida. Mingis mõttes ei oleks see isegi õigustatud.


Kuidas korraldada suurüritust, kui pole kindlust, et see toimuda saab? Eesti LGBT Ühingu tiim on väike ning Baltic Pride’i korraldamises osaleb sellest vaid osa. Peamise korraldusliku töö teevad neli inimest. Vahetult enne festivali ja festivali ajal tulevad meile ürituste läbiviimisel appi ka vabatahtlikud. Festivali korraldamine on täiskohaga töö ning mida lähemale tuleb festivaliaeg, seda rohkem lisandub ka ületunde. See töö on meile oluline ja me teame, et selle töö tulemus on oluline teile, kuid meil oleks ääretult kurb tunne, kui need sajad töötunnid oleks tehtud ilmaasjata. Planeeritud ajal juunis ei oleks praeguste arengute valguses Pride kindlasti saanud toimuda. Ka ei ole seda kindlust juuli või augusti suhtes. Isegi kui eriolukord on selleks ajaks lõppenud, ei ole tavalised eluviisid siis veel taastunud. Suured kogunemised oleks ikkagi murettekitavad, reisimine raskendatud, majandus habras.


Miks mitte lükata Eesti festival järgmisesse aastasse? Ka sel juhul on tulevik veel ebaselge, kuigi lootusrikkam. Majandus aga nii kiiresti ei taastu, võimalikel sponsoritel on ikka raske. Ja ka meie tiimi jaoks ei oleks see enam võimalik. Eesti LGBT Ühingu tegevus käib projektide kaupa ning juba sel aastal alustame projektide ja kohustustega, mis järgmisel aastal kasvatavad meie koormust ja hoiavad meid hõivatuna. Kuna Baltic Pride’i korraldamine on kuid kestev täiskohaga töö, ei oleks järgmisel aastal ööpäevas sellele kuidagi ruumi. Lisaks on 2021. Aasta Baltic Pride’iks juba ettevalmistusi teinud meie Läti kolleegid.


Kas meil midagi head ka öelda on?


Kuigi Baltic Pride jääb planeeritud kujul ära, soovime me siiski luua ja ka ise kogeda kogukonnatunnet, mida pride pakub. Üks võimalus on korraldada mingi väiksem, kohalik pride, kui olukord on rahulikum ja ohutum. Väiksemat üritust saab korraldada lühema ajaga ning selles on meile teised kogukonnaaktivistid ja -korraldajad juba ka abi pakkunud.


Kuna pride ei ole ainult üritus, vaid ka suurepärane sõnumiedastusviis, otsime me viise, kuidas kogukonnale olulistele teemadele ikkagi tähelepanu juhtida ja inimestele hääl anda.


Et nende mõtete elluviimine sõltub olukorrast tulevikus, ei saa me praegu midagi lubada, kuid ehk loeb seegi, et me üritame.


Me ei ole aga ainsad. Euroopas ja kogu maailmas on edasi lükatud või ära jäetud sadu pride’e. Seetõttu on algatatud ühine virtuaalne ettevõtmine Global Pride. Kuidas see täpsemalt välja hakkab nägema, selgub peagi, kuid 27. juunil, pride-liikumise sünnitanud Stonewalli rahutuste 51. aastapäeva paiku, osalevad pride’id üle maailma kõnede, muusika ja toetusavaldustega ühises otseülekandeürituses, et väljendada solidaarsust ja hoida kogukonnatunnet. Global Pride’i uudiseid saad jälgida Facebookis, Instagramis ja Twitteris. Kindlasti anname ka teada, kuidas Baltic Pride sellest osa võtab.


Aitäh teile, et hoolite Baltic Pride’ist ja peate oluliseks kogukonnana kokkutulemist ning mõistate keerulisel ajal raskeid otsuseid.

 

347 views

Comments


bottom of page