top of page

Suuri asju teeme koos

Eesti LGBT Ühingu endine president Helen Talalaev kirjutab, et suuri asju tehakse koos ja mida kooseluseaduse ning abieluvõrdsuse eest seismine on meile andnud.


Eile oli tähtis päev, mil Riigikogu otsustas, et 1. jaanuarist 2024 saavad Eestis samast soost paarid abielluda. Üheksa aastat varem, 2014. aastal võttis Riigikogu vastu kooseluseaduse, mille rakendusaktid jäid aastateks seisma, kuid seegi puudujääk sai tänasega lahendatud. Üks pikk teekond on sellega läbi saanud. Teekond, kus on olulisi samme astunud väga paljud inimesed.


Minu elu üks võimsamaid, emotsionaalsemaid ja hullumeelsemaid aegasid oli 2014. aasta, mil Eesti LGBT Ühingus kooseluseaduse nimel töötasime. Sellesse aega jääb kõige valusamate ja vihkamist täis sõnade kuulmine ning tegude kogemine, aga ka kõige südamlikuma ja liigutavama toetuse tundmine. Ühtki suurt asja pole võimalik teha üksi ja kooseluseaduse eest seisid ja võitlesid väga paljud inimesed ja organisatsioonid, kellele Eesti ühiskonna avatus ja inimeste võrdsus olulised on. Ilmselt oli see üks esimesi kordi, kus LGBT ühingus tundsime, et me ei ole üksi – meie kõrval on inimesed ja organisatsioonid, kes meid toetavad ja on nõus tegutsema, et aidata kaasa suuremale võrdsusele. Sageli tuli vaid küsida – võtta telefon, valida number ja rääkida ning küsida abi. Väga paljud olid nõus aitama – olgu siis kirjutama Riigikogule, avaldama oma toetust pildis või sõnas, andma nõu, looma kontakte, viima inimesi kokku. Usun, et see kogemus andis LGBT ühingule ka edaspidiseks julgust, lootust ja oskuseid, et üha asjatundlikumalt LGBT+ inimeste eest seista.


Kui kooseluseadus 2016. aastal jõustus, siis Eesti LGBT Ühing jätkas pidevalt tööd selle nimel, et võetaks vastu ka kooseluseaduse rakendusaktid. Samuti hakati üha julgemalt rääkima abieluvõrdsusest – kui 10 aastat tagasi tundus see väga paljudele veel utoopia, siis tugev LGBT huvikaitse organisatsioon, võimekad inimõiguste organisatsioonid, hoiakute muutumine (tänaseks toetab 53% Eesti inimestest abieluvõrdsust, 2012. aastal oli toetajaid 34%), liitlaste tegutsemine ning noorte väga selge ootus abieluvõrdsusele aitas liikuda selles suunas, et 2023. aastal sai abieluvõrdsus tegelikkuseks.


Suuri asju tehakse koos. Kooseluseaduse ja abieluvõrdsuse eest seismine on toonud kokku inimesi, õpetanud koostööd ja ühise eesmärgi nimel tegutsemist, üksteise kuulamist ja üksteisega arvestamist, kompromisside tegemist, enese maailmapildi avardamist ja lugude rääkimist. Ma ei teadnud, et ma näen kunagi Eesti tipp-poliitikuid liigutusest nutmas, aga ma nägin. Ma ei teadnud, et nii palju on võimalik õppida, nii palju toetust kogeda, nii palju uhkust tunda. Ja ma olen lõpmatult tänulik Eesti LGBT Ühingu inimestele, kes on kõik need aastad jaksanud nii olulist tööd teha, kui paljud teised on ammu väsinud.


Foto: Tiiu Heinsoo

283 views0 comments

Comments


bottom of page