top of page

Tallinnas avaldatakse toetust Poola LGBT+ kogukonnale

Updated: Oct 14, 2020

PRESSITEADE

11.08.2020


Sel neljapäeval, 13. augustil, kell 14 toimub Tallinnas solidaarsusaktsioon Poola LGBT+ kogukonna toetuseks seoses Poolas viimastel päevadel toimunud vägivalla ja repressioonidega. Aktsiooni korraldavad Eesti LGBT+ inimesed ning selles osalevad kohalikud LGBT+ organisatsioonid ja grupid ning kogukonna toetajad.


Viimase kahe aasta jooksul on LGBT+ kogukonna olukord Poolas aina halvenenud. Üle 100 kohaliku omavalitsuse on välja kuulutanud LGBT-vabad tsoonid. Poola president on kogukonda mitmeid kordi avalikult halvustanud, kutsudes seda “ideoloogiaks, mitte inimesteks”. Poolas toimunud pride-rongkäigud on muutunud agressiivsete vastaste tõttu vägivaldseks. Nüüd arreteerivad aktiviste ilma õigusliku aluseta ning julmal viisil erariietes politseinikud ning arreteeritavate põhiõigusi ei austata.


Eelmisel nädalal kogunesid Varssavis sajad meeleavaldajad, et vaenu vastu protestida ja oma kogukonna liikmetele toetust avaldada. Spontaanse meeleavalduse vallandas LGBT+ aktivisti Margot Szutowiczi ebaseaduslik arreteerimine ning ebaproportsionaalse karistusena kaheks kuuks vangi mõistmine. Politsei kasutas rahumeelsete meeleavaldajate peal vägivalda ning arreteeris umbes 50 inimest, muuhulgas ka juhuslikke möödujaid, kes polnud protestiga seotud.


Mitmed inimõiguste eest seisvad organisatsioonid, nagu ÜRO Inimõiguste Komitee ja Human Rights Watch, on Poola politseivõimude ning valitsuse tegevust kritiseerinud ja nõudnud, et nad lõpetaks LGBT+ aktivistide vaigistamise ning kaitseks selle asemel inimeste õigust võrdsele kohtlemisele.


Eesti solidaarsusaktsiooni korraldavad kohalikud LGBT+ inimesed, kes on mures olukorra pärast nii Poolas kui Eestis. “Meeleavaldusega soovime öelda, et inimeste tagakiusamine nende identiteedi pärast ei ole vastuvõetav. Poola LGBT+ kogukonnal on praegu raske ning tahame neile näidata, et nad pole üksi ja et me toetame neid. Ka Eestis võib täheldada juhtumeid, kus võimuesindajad avalikult LGBT+ kogukonda halvustavad. See teeb meid murelikuks ning me ei soovi, et Eestis juhtuks sama, mis Poolas,” lisas üks korraldajatest Kristin Siil.


Üritus algab kell 14 Vabaduse väljakul ning liigub läbi vanalinna Poola Suursaatkonna ette. Oodatud on kõik, kes soovivad Poola LGBT+ kogukonnale toetust avaldada ning seista solidaarsuses aktivistidega, keda on nende identiteedi pärast Poolas taga kiusatud, vahistatud või muul moel diskrimineeritud. Korraldajad paluvad koroonaviiruse levimise ennetamiseks haigetel koju jääda ning osalejatel hoida omavahel vahet ning kanda võimalusel maski. 

Meeleavaldus Facebookis.


Fotod: Aleksandra Perzynska / Kampania Przeciw Homofobii.

268 views0 comments

Comments


bottom of page