
Turvaline kool
LGBT+ õpilastele
2018. aastal korraldasime Eesti esimese LGBT+ õpilaste koolikeskonna uuringu,
mille tulemused näitavad, et paljud LGBT+ noored ei tunne end koolis turvaliselt,
sest nad kogevad vaenu, LGBT+ teemasid käsitletakse puudulikult või negatiivselt ning kaasõpilased ja koolitöötajad ei pööra probleemidele tähelepanu.
Olukorra lahendamiseks käivitasime projekti, mille eesmärk on luua
kaasav ja turvaline koolikeskkond LGBT+ noortele Eestis.
Selleks töötame LGBT+ noorte, haridusvaldkonna töötajate
ning haridusvaldkonna organisatsioonide ja asutustega
ning suhtleme üldise avalikkusega.

Õppematerjalid
Koostame uued teaduspõhised õppematerjalid koolinoortele.

Koolitused
Korraldame haridusvaldkonna töötajatele teaduspõhiseid koolitusi LGBT+ teemal ning teavitame LGBT+ noori nende võimalustest ja õigustest.

Kampaania
Korraldame üleriigilise kampaania, et juhtida tähelepanu LGBT+ noorte olukorrale Eesti koolides.
Uudised

10.01.2022
Näitus #seeonfucked
68% LGBT+ õpilastest on koolis kogenud vaimset vägivalda oma soolise eneseväljenduse tõttu. See on fakt! Faktidest, numbritest ja sügavalt isiklikest lugudest räägib uus näitus Solaris keskuses.

10.12.2021
Instagram live: Kuidas läheb LGBT+ noortel koolis?
Kristel vestles Teeviida Instagramis koolinoorega LGBT+ õpilaste olukorrast koolis, kaasõpilaste ja õpetajate suhtumisest ning ühiskonnas toimuva mõjust koolielule.

1.12.2021
Kui turvaline on koolis LGBT+ õpilasel?
Mida kogevad LGBT+ noored koolis? Kuidas muuta haridusmaastikku kaasavamaks? Kes ja kuidas kiusamisse sekkuda võiks ja kuidas LGBT+ ja teiste noorte kiusamist üldse ennetada? Tallinna Ülikooli saates "Ekspert eetris" käis meie koolitus- ja haridusekspert Kristel Rannaääre.

21.10.2021
Koolitus õpetajatele
“LGBT: mis, kes ja milleks seda mõista”
Ootame õpetajaid ainsale omataolisele koolitusele Tartus ja Tallinnas, mis aitab leida vastuseid küsimustele, siduda need õpetaja isiklike kogemuste ja teadmistega ning omandada tööriistad, mis on toeks õpetaja igapäevases töös noortega.

12.05.2021
Siim Ruul: maailm on laiem kui kodu
Õpetaja ülesanne ei ole väärtusi, arvamusi ja hinnanguid kujundada, vaid luua keskkond, kus lapsed saavad neid turvaliselt kujundada, kirjutab õpetaja Siim Ruul.

18.02.2021
ПОДКАСТ | Каждый пятый ученик подвергается травле, в случае с ЛГБТ+ школьная среда более агрессивна
Представители ЦУ ”Школа без травли” (Kiusamisvaba Kool) Владимир Ниинимяки и Кати Тообаль рассказали RusDelfi о проблемах, с которыми школы по-прежнему постоянно сталкиваются.

8.02.2021
Argieluvõrdsus: LGBT+ õpetaja koolist ja maailmast
Ühingu raadiosaates "Argieluvõrdsus" käis külas ühiskonnaõpetuse ja ajaloo õpetaja Indrek Niibo, kellega vestlesime LGBT+ õpilaste ja õpetajate olukorrast Eesti koolides, ühiskonna pingete ja vaidluste peegeldusest koolis, õpetaja ja aktiivse kodaniku rollide seotusest ning minevikku tundes tulevikku vaatamisest.

21.10.2020
Vestlussaade:
Noored otsustajad
Eesti Noorteühenduste Liit kutsus saatesse külla ühingu haridusspetsialisti ja projektijuhi Eva Marta, kes rääkis meie koolikeskkonna uuringust, õpilaste olukorrast koolis ja sellest, mis peab muutuma, et koolijuhid ja -töötajad julgeksid LGBT+ õpilastest avalikult rääkida.

01.07.2020
Projekt on alanud!
Oleme kohtunud projektipartnerite, huvitatud organisatsioonide ja hariduspsühholoogia eksperdi Grete Arroga.

7.01.2022
Kes kardab LGBT+ õpilasi?
Kes kardab LGBT+ õpilasi? Ja miks? Ja kuidas seda muuta? 6. jaanuaril toimus elav vestlus, mis pakkus neile küsimustele vastuseid. Arutelus osalesid Grete Arro, Elizaveta Cheremisina, Kristel Rannaääre ja Jürgen Rakaselg. Arutelu juhtis Triin Toomesaar.

9.12.2021
Kohtumine noortele:
LGBT+ õpilaste õigused
ja võimalused hariduses
Ootame LGBT+ noori veebikohtumisele, kus räägime LGBT+ õpilaste olukorrast koolist, muredest ja rõõmudest ning õigustest ja võimalustest toetuse, nõu või abi saamiseks.

23.11.2021
Koolitus noorsootöötajatele
“LGBT: mis, kes ja milleks seda mõista”
Ootame noorsootöötajaid ainsale omataolisele koolitusele, mis aitab leida vastuseid küsimustele, siduda need isiklike kogemuste ja teadmistega ning omandada tööriistad, mis on toeks igapäevases töös noortega.

16.09.2021
Eva Marta Sokk: eelarvamused jätavad LGBT+ noored vajaliku hariduseta
Õpetaja Eva Marta Sokk otsib Postimehes ilmunud arvamusloos vastust küsimusele, kes õpetaks LGBT+ noori, et neist kasvaksid eneseteadlikud, turvalise seksuaalkäitumise ja vaimselt terved ning õnnelikud täiskasvanud.

23.04.2021
Kogume lugusid kiusamisest
Kui oled LGBT+ noorena kogenud vaimset, füüsilist või seksuaalset vägivalda, siis kutsume sind meile oma lugu saatma. Oleme tänulikud iga kogemuse jagamise eest.
Kasutame lugusid anonüümselt LGBT+ noorte kiusamise vastase kampaania jaoks.

16.02.2021
Miks ja kuidas LGBT+ teemadest tunnis rääkida? See on empaatia küsimus.
Õpetaja ja Eesti LGBT Ühingu tegevjuht Kristel Rannaääre pakub ideid, kuidas LGBT+ teemasid koolitundi sobitada, ja selgitab, mida seejuures silmas pidada.

21.01.2021
Vaimse tervise probleemidega noored
pole pelk statistika
Õpilasesinduste Liit kirjutab, et kõhedust tekitav statistika tugispetsialistide vähesuse ning vaimse tervise probleemide käes kannatavate noorte, sh LGBT+ noorte kohta annab ühiskonnale märku, et tuleb vaadata süvitsi sinna, kust probleemid alguse saavad.

19.10.2020
Kак победить травлю в школе в рамках кампании
Трайн Тоомесаар, генеральный директор организации Kiusamisvaba Kool, пишет о последствиях травли для людей и общества, о научном подходе и об общей заинтересованности в предотвращении травли.

30.06.2020
Молодежь ЛГБТ+ чувствствует себя в школах Эстонии небезопасно. Как это изменить?
Результаты проведенного в 2018 году исследования показали, что школы Эстонии небезопасны для учеников ЛГБТ+. Теперь, когда причины проблемы известны, Ассоциация ЛГБТ Эстонии вместе с экспертами в области образования и сотрудниками молодежных организаций стали искать решения.

16.12.2021
LGBT+ õpilaste õigused
ja võimalused hariduses
Pärast kohtumist noortega panime kirja soovitused eri olukordade lahendamiseks, väljavõtted seadusest, mis näitavad kooli kohustusi õpilaste ees, ning kasulikke viiteid, et ükski noor ei peaks oma murega üksi jääma.

2.12.2021
Kas LGBT-noorte kiusamine koolides on uus probleem?
Kristel Rannaääre käis "Pere ja kodu" taskuhäälingus ning rääkis LGBT+ noorte kogemustest koolis, peres ja ühiskonnas, täiskasvanute suhtumisest ja põlvkondlikest teguritest, samuti meie koolikeskkkonna uuringust ja turvalise kooli kampaaniast.

11.11.2021
Algas kampaania LGBT+ õpilaste olukorrast koolis
Kampaania ilmestab LGBT+ õpilaste koolikeskkonna uuringu tulemusi ning toob esile numbrite taga peituvad noorte ja õpetajate isiklikud lood. Vaata, kuula, aita!

18.05.2021
Sina, ühing ja õpetajad - koos turvalisema kooli nimel
Õpetajad saavad muuta LGBT+ noorte elu, kuid nad vajavad selleks tuge ja teadmisi. Seetõttu kogume annetusi, et luua uuenduslikke õppematerjale ja korraldada üks võimas kampaania, millesugust pole Eestis varem nähtud.

15.04.2021
Kutsume koole tähistama perepäeva!
Taas kutsume koolitöötajaid rääkima õpilastega perede mitmekesisusest. Üleskutsele on alla kirjutanud võrdse kohtlemise võrgustiku ja noorteorganisatsioonid ning tänavu on perepäeval ka koduleht, mis pakub muu hulgas sobivaid õppematerjale igale kooliastmele.

16.02.2021
Как и зачем говорить на темы ЛГБТ+ в классе? Это вопрос эмпатии.
Преподаватель и исполнительный директор ЛГБТ-Ассоциации Эстонии Кристель Раннаяэре предлагает идеи, как совместить темы ЛГБТ + со школьными уроками, и объясняет, что нужно при этом иметь в виду.

31.12.2020
Noored seisavad avatud ja inimestest hooliva Eesti eest
Ühingu haridusspetsialist Eva Marta Sokk kirjutas noorsootöö ajakirjale MIHUS kommentaari LGBT+ noorte turvalistest kohtadest ja keskkondadest ning sellest, kuidas noored igaühe heaolust hoolivad. Kommentaari leiad artikli lõpus.

21.09.2020
Koolikiusamisest ei saa jagu kampaania korras
Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Triin Toomesaar kirjutab Postimehes koolikiusamise tagajärgedest inimesele ja ühiskonnale, teaduspõhisest lähenemisest ning ühisest huvist kiusamise ennetamise vastu.

30.06.2020
LGBT+ noored ei tunne end Eesti koolides turvaliselt. Kuidas seda muuta?
2018. aastal tehtud uuringu tulemused näitasid, et Eesti koolid ei ole LGBT+ õpilastele turvalised. Nüüd, kui probleemi põhjused on teada, on Eesti LGBT Ühing koos haridusvaldkonna ja noorteorganisatsioonide ning haridusekspertidega asunud lahendusi looma.